صفر تا صد آموزش حرکت دور میدان

اگر چند سالی است که گواهینامه گرفته‌اید یا علی‌رغم داشتن گواهینامه، رانندگی نکرده‌اید، احتمالا مجددا به آموزش حرکت دور میدان نیاز دارید. چون معمولا این قوانین در طی زمان کامل‌تر می‌شوند و با تغییراتی همراه هستند. در این مقاله با اشاره به مباحثی همچون سرعت در دور میدان و اصول دور زدن در میدان، قصد داریم تا از میزان حوادثی که در نتیجه ناآشنایی با قوانین رخ می‌دهند، کم کنیم. اگر هم هنوز گواهینامه رانندگی نگرفته‌اید، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا با قوانین دور زدن در میدان آشنا شوید.

کاهش حوادث رانندگی؛ دلیل اهمیت یادگیری حرکت دور میدان

چرا آموزش حرکت دور میدان مهم است؟ خیلی از افرادی که چند سال از زمان گرفتن گواهینامه رانندگیشان میگذرد، معمولا از تغییراتی که در قوانین راهنمایی و رانندگی رخ می‌دهد، اطلاعات دقیقی ندارند. این بی‌اطلاعی از قوانین می‌تواند به بروز حوادث رانندگی و متضرر شدن شما منجر شود؛ بنابراین توصیه می‌کنیم باتوجه‌به اینکه ممکن است قوانین راهنمایی و رانندگی هر چند سال یک‌بار تغییر کند، اطلاعات خود را از طریق منابع مطمئن به‌روز کنید. اگر هم مدت زمان طولانی است که گواهینامه گرفته‌اید اما تا امروز رانندگی نکرده‌اید، برای تکرار مباحث مهم رانندگی، مثل اصول دور زدن در میدان از راهنمایی‌های مربی آموزش رانندگی خصوصی استفاده کنید.  این نکته را به‌خاطر داشته باشید که در صورت آشنا نبودن با قوانین جدید و رانندگی با اصول قدیمی، در صورت بروز حادثه، شما مقصر شناخته می‌شوید.

کاهش حوادث رانندگی با آموزش صحیح حرکت دور میدان

روش صحیح دور زدن در میدان براساس آخرین تغییرات

دور زدن در میدان از سمت چپ انجام می‌شود و راهنما سمت چپ باید برای حرکت در میدان روشن باشد. در این حالت، حق تقدم با وسیله‌ نقلیه‌ای است که در میدان حضور دارد. هنگام آموزش رانندگی دور فلکه باید تاکید بیشتر بر تنظیم آینه های ماشین و زدن راهنما داشت. زمانی‌که برای دور زدن در فلکه، از راهنما استفاده می‌کنید، باعث می‌شوید تا رانندگان دیگر از هدف شما برای تغییر مسیر، مطلع شوند. این اطلاع‌رسانی تا حد بسیاری جلوی تصادفات رانندگی را می‌گیرد و باعث کاهش میزان حوادث رانندگی می‌شود. همچنین اهمیت این موضوع تا حدی است که همیشه در آزمون آیین‌نامه، از این مبحث سوالاتی مطرح می‌شود.

قوانین دور زدن در میدان؛ فاصله درست برای راهنما زدن

هنگام آموزش حرکت دور میدان و اموزش رانندگی بر این نکته بسیار تاکید می‌شود که حتما قبل از ورود به میدان، در فاصله ۱۰۰ متری راهنما بزنید. چون اگر دیر راهنما بزنید، راننده پشت سر نمی‌تواند از تصمیم شما آگاه شود و فرصت کافی برای واکنش مناسب را نخواهد داشت. به محض اینکه وارد میدان شدید، راهنما را خاموش کنید تا باعث گمراهی رانندگان نشود.

قوانین راهنما زدن برای دور زدن در میدان

حق تقدم در میدان هنگام دور زدن با کیست؟

اگر از خیابانی به میدان وارد می‌شوید، باید بدانید که حق تقدم با وسیله‌ای است که داخل میدان در حال حرکت است؛ بنابراین هنگام نزدیک شدن به میدان، توقف کامل کنید و اجازه دهید خودرویی که در میدان حضور دارد، به‌طور کامل عبور کند. اگر دو خودرو بخواهند به‌صورت هم‌زمان در میدان دور بزنند، حق تقدم با خودروی سمت چپی خواهد بود.

رانندگانی که سال‌های پیش گواهینامه خود را دریافت کرده‌اند، به این نکته توجه داشته باشند که قوانین حق تقدم در میدان تغییراتی داشته است. در گذشته حق تقدم عبور با خودرویی بود که وارد میدان می‌شد اما در کتاب‌ جدید آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، حق تقدم با خودروی در حال حرکت در داخل میدان است. برای اطلاع از این تغییرات پیشنهاد می‌کنیم یک‌بار دیگر بخش آموزش رانندگی در تقاطع ها در کتاب آیین‌نامه راهنمایی رانندگی را مطالعه کنید. به‌دلیل به‌روز نبودن اطلاعات رانندگان، گاه شاهد این هستیم که بعضی خودروها با سرعت زیاد وارد میدان می‌شوند. با رعایت نکردن حق تقدم و قطع مسیر راننده‌، شاهد تصادفات رانندگی در میدان‌ها هستیم.

حداکثر سرعت مجاز برای حرکت در میدان

یکی دیگر از موضوعات مهمی که هنگام آموزش رانندگی دور فلکه، نحوه رانندگی در سربالایی و به‌طور کلی در آموزش رانندگی باید به آن دقت بسیار کرد، سرعت مجاز است. کتاب آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی، مرجع مطمئنی برای رانندگان و هنرجویان برای اطلاع از حداکثر سرعت مجاز برای رانندگی در شرایط مختلف محسوب می‌شود. در این کتاب سرعت مجاز برای دور زدن در میدان، حداکثر ۳۰ کیلومتر در ساعت عنوان شده است.

حداکثر سرعت برای رانندگی در میدان، 30 کیلومتر در ساعت

 با کلاس‌های نیم کلاج به بهترین نحو اصول دور زدن در میدان را یاد بگیرید

در این مقاله درباره آموزش دور زدن در میدان و نحوه صحیح نزدیک شدن به میدان صحبت کردیم. باتوجه‌به تغییراتی که در قوانین راهنمایی و رانندگی رخ می‌دهد، مهم است که با این نکات آشنا باشید تا هرچه بیشتر به کاهش میزان حوادث رانندگی کمک کنیم. به همین منظور، آموزشگاه نیم کلاج با برگزاری کلاس‌های خصوصی برای آموزش رانندگی به کسانی‌که قبلا گواهینامه رانندگی دریافت کرده‌اند، کمک می‌کند که مهارت‌های خود را تقویت و آموزش‌های خود را به‌روز کنند. اگر می‌خواهید در این دوره‌ها شرکت کنید و از تعالیم اساتید باتجربه نیم کلاج بهره‌مند شوید، شماره تلفن ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ پل ارتباطی میان ما و شما عزیزان خواهد بود.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228