آموزش نحوه تنظیم آینه های خودرو

شاید از خود بپرسید، آیا تنظیم آینه های ماشین لازم است یا می‌توان بدون آن‌ها هم رانندگی آسان خواهد بود؟ برای پاسخ به این سوال، باید موردی مشابه را مثال زد. تصور کنید، پس از ۲۰، ۳۰ یا ۶۰ سال راه رفتن، از شما انتظار داشته باشند تا با چشمی بسته نیز به‌خوبی راه بروید و با موانع برخورد نکنید. در‌مورد خودرو، آینه‌ها مانند چشم عمل می‌کنند. فرقی ندارد چند سال سابقه رانندگی داشته باشید، باز هم برای عبور از موانع و دوری از خطر‌ها، باید به‌طور مداوم، آینه‌های خودرو را بررسی کنید. برای این‌کار، باید ابتدا نکات و نحوه صحیح تنظیم آینه های ماشین را بشناسید. ما در این مقاله، چگونگی انجام این‌کار را به‌طور کامل بیان کرده‌ایم. اگر قصد دارید برای آزمون رانندگی آماده شوید، مطالعه این مطلب را از دست ندهید.

تنظیم آینه های بغل ماشین؛ حذف نقاط کور خودرو

اولین قدم برای تنظیم آینه‌های خودرو، نشستن روی صندلی راننده است. زاویه صندلی باید به‌گونه‌ای باشد که به آینه های ماشین تسلط داشته باشید. پس از تنظیم زاویه پشتی صندلی، نوبت آینه‌های بغل می‌رسد. تنظیم آینه چپ و راست کمی با یکدیگر تفاوت دارند. آینه سمت راننده، به شما نزدیک‌تر است و محدوده‌ای که در آن مشخص می‌شود، بیشتر خواهد بود. با‌این‌حال، هدف هر دو آینه بغل خودرو‌ها، از‌بین‌بردن نقطه کور در هنگام رانندگی است. برای این‌کار باید آینه سمت چپ باید به‌گونه‌ای تنظیم شود که قسمتی از بدنه انتهایی خودرو یا سه ضلعی شیشه عقب در آینه معلوم باشد.

اهمیت تنظیم آینه بغل خودرو در حذف نقطه کور

تنظیم جهت آینه بغل ماشین در سمت راست و چپ

برای بررسی صحت تنظیم بودن جهت آینه، هنگامی که خودرویی از کنار شما رد می‌شود، آیا تصویر کاملی در آینه دارد یا خیر. پس از بررسی، جهت بالا و پایین آینه را نیز تنظیم کنید. به‌طور‌کلی، در آینه‌های جانبی خودرو، نباید چرخ‌های ماشین به‌طور کامل دیده شوند. اگر فقط قسمت بالایی چرخ عقب در آینه معلوم باشد، زاویه آن صحیح است. همین مراحل را برای آینه سمت کمک راننده نیز پیاده کنید. فقط برای دیدن شیشه عقب، خود را به سمت کمک راننده خم نکنید. سعی کنید همان حالت بدنی هنگام رانندگی را حفظ کرده و کمی سر خود را به راست خم کنید. این نکات، در کلاس‌های آموزش رانندگی به‌طورکامل گفته می‌شود. علاوه‌بر‌ این، مربیان نیم کلاج، همه نکات رانندگی حرفه‌ای را در موسسه به متقاضیان آموزش می‌دهند. قیمت آموزش خصوصی رانندگی، بسته به سطح متقاضی، متفاوت خواهد بود. برای اطلاع از شرایط می‌توانید با کارشناسان نیم کلاج تماس بگیرید.

تنظیم آینه عقب خودرو؛ پیدا کردن زاویه مناسب برای دید بهتر

بخش وسیعی از دید راننده نسبت به وقایع پشت ماشین، به کمک آینه عقب خودرو امکان‌پذیر است. در اموزش رانندگی، قبل از امتحان گواهینامه، در‌خصوص اهمیت این آینه به متقاضیان گفته می‌شود. برای تنظیم آینه وسط خودرو، ابتدا باید ارتفاع و زاویه پشتی صندلی خود را تنظیم کنید. پس از آن، آینه را در زاویه‌ای قرار دهید که همه شیشه عقب واضح باشد. هنگامی که در دو طرف آینه وسط خودرو، چهارچوب‌های شیشه عقب به یک اندازه دیده شود؛ یعنی، زاویه آینه صحیح است.

تنظیم آینه وسط خودرو برای کنترل شرایط جاده

تفاوت در نحوه تنظیم آینه خودرو‌های ایرانی و خارجی

تنظیم آینه در هر ماشین ایرانی و خارجی با یکدیگر یکسان است. فرقی ندارد در پراید نشسته باشید یا ۲۰۶، کاملاً مانند مراحل گفته شده، نسبت به تنظیم آینه های ماشین اقدام کنید. تنظیم آینه بخشی از مراحل مهم در آزمون رانندگی است که به اختصار صکادرات در رانندگی نام می‌گبرد. انجام ندادن هر یک از این مراحل در آزمون، نمره منفی خواهد داشت. در ادامه به بررسی نحوه تنظیم آینه های ماشین به‌صورت دستی و برقی می‌پردازیم.

نحوه تنظیم آینه بغل سمند؛ تنظیم آینه برقی خودرو

سمند، جزو خودرو‌هایی با کابین بزرگ‌تر از پراید است. این خودرو با جثه بزرگ، آینه‌های مناسبی دارد. بر‌عکس تنظیم آینه بغل ال نود که با وجود ارتفاع بلند ماشین، آینه‌های آن بسیار کوچک است. تنظیم آینه بغل از صفحه دایره شکل روی در راننده انجام می‌شود. شما ابتدا باید با اهرم زیر این صفحه دایره، آینه سمت راست یا چپ را انتخاب کنید. سپس با جهت‌های مشخص‌شده روی دایره مشکی، به تنظیم زاویه آینه بغل خودرو بپردازید. آینه‌های ماشین در بسیاری از موقعیت‌ها کاربرد حیاتی دارند. برای مثال، هنگام آموزش دور یک فرمان با نگاه به آینه بغل سمت چپ باید نقطه کور ماشین را بررسی کنید. اگر این حرکت را انجام ندهید، افسر در امتحان رانندگی شما را مردود خواهد کرد.

سادگی تنظیم زاویه آینه‌ها، به کمک تنظیم برقی آینه

تنظیم آینه بغل پراید؛ چگونه آینه را به‌صورت دستی تنظیم کنیم؟

تنظیم آینه های ماشین پراید، به‌صورت دستی انجام می‌شود. پس از تنظیم آینه سمت راننده، بهتر است از کمک راننده خود درخواست کنید تا آینه را مطابق زاویه دید و راهنمایی‌های شما تنظیم کند. اگر قصد دارید به‌تنهایی رانندگی کنید، ابتدا روی صندلی نشسته و زاویه آینه سمت کمک راننده را بررسی کنید. سپس به‌صورت تخمینی، زاویه آینه را تغییر دهید تا در جهت مناسب قرار بگیرد. بهتر است این سختی را در اول شروع رانندگی به خود بدهید. در این صورت، می‌توانید رانندگی ایمن و پارک دوبل تضمینی و دقیق، از هر دو سمت خودرو داشته باشید.

نحوه تنظیم آینه بغل تیبا؛ تفاوت تنظیم آینه تیبا با پراید

تیبا نیز خودرویی مانند پراید است، با‌این تفاوت که تنظیم آینه‌های آن به‌صورت برقی انجام می‌شود. برای تنظیم آینه‌های تیبا، دقیقا مانند نکات گفته شده در ابتدای مطلب عمل کنید. آینه‌های جانبی تیبا به نسبت جثه‌ای که دارند، شاید کوچک باشد. به‌همین دلیل، تنظیم آینه های ماشین برای از‌بین‌بردن نقطه کور، اهمیت بالایی پیدا می‌کند. هنگام پارک کردن، به راحتی می‌توانید زاویه آینه‌ها را تغییر دهید تا مطابق آن‌چه در آموزش پارک کنار جدول گفته شده است، امکان بررسی فاصله تا جدول در سمت راست خود را داشته باشید.

آموزش نکاتی برای تبدیل از یک راننده آماتور به راننده حرفه‌ای در نیم کلاج

در این مقاله به نکات مهم برای تنظیم آینه های ماشین پرداختیم. مهم‌ترین اقدام بعد از نشستن در خودرو، تنظیم زاویه صندلی، سپس آینه‌ها است. در امتحان رانندگی نیز، قبل از استارت خودرو، نکاتی برای افسر اهمیت دارد که توجه به آن‌ها، شانس شما را در قبولی افزایش می‌دهد. یکی از این موارد، تنظیم آینه‌ها است. اگر قصد دارید در امتحان رانندگی قبولی صد‌در‌صد داشته باشید یا به‌عنوان راننده، دوست دارید توانایی شما در کنترل خودرو افزایش یابد، مربی‌های نیم کلاج در کنار شما خواهند بود. برای دریافت مشاوره و راهنمایی ثبت نام، با شماره ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228