آشنایی با مراحل راه‌اندازی خودرو (صکادرات)

یکی از مهم‌ترین اصولی که نه فقط برای قبولی در آزمون شهری بلکه هر بار که رانندگی می‌کنید باید در نظر بگیرید صکادرات یا مراحل راه اندازی خودرو است. به دلیل اهمیت بسیاری زیادی که صکادرات در امتحان شهری گواهینامه وجود دارد باید مراحل آن را به ترتیب و به صورت درست و اصولی یاد بگیرید. اگر دوست دارید که بدون وجود مشکل در اولین امتحان شهری قبول شوید ادامه مطلب را در مورد مراحل روشن کردن ماشین به ترتیب از دست ندهید.

نکته مهمی که باید در نظر بگیرید به دلیل تغییر ترتیب مراحل راه اندازی خودرو بعضی از مربیان به جای صکادرات از صادرکات برای آموزش هنرجویان خود استفاده می‌کنند.

۱٫ (ص)؛ تنظیم صندلی اولین مرحله راه اندازی خودرو

هیچ چیز به اندازه راحت بودن صندلی و جای نشستن راننده روی دشاتن رانندگی با کیفیت تاثیر ندارد. بنا بر این همواره  پیش از حرکت، اولین چیزی که در آموزش رانندگی به شما آموخته‌اند یعنی تنظیم کردن صندلی را فراموش نکنید و پس از درست کردن وضعیت صندلی، وارد مراحل صکادرات شوید.

صندلی از سه بخش قابل تنظیم می‌باشد: ۱- کفی صندلی ۲- پشتی صندلی ۳- سری صندلی

۱- برای تنظیم کفی صندلی با دست راست بالای فرمان را گرفته وبا دست چپ ضامن کفی صندلی کشیده می‌شود.

۲- پشتی صندلی به وسیله اهرم با دست چپ بالا می‌آید و اندازه بهترین پشتی صندلی کمی بیش از ۹۰ درجه است.

۳- پشت سری صندلی بایستی مرکز آن روبروی گوش‌های راننده باشد که برای جلوگیری از صدمه به گردن هنگام بروز تصادفات از پشت طراحی شده است.

حرف ص در صکادرات و تنظیم کردن صندلی پیش از حرکت خودرو - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

۲٫ (ک)؛ بستن کمربند ایمنی پیش از حرکت خودرو

بستن کمربند ایمنی جدا از این که یکی از مهم‌ترین قوانین رانندگی محسوب می‌شود در تامین امنیت راننده و سرنشینان تاثیر زیادی دارد.

با دست راست سگک و قلاب کمربند را گرفته و میکشیم تا تسمه آن هم کشیده شود. دست چپ از داخل تسمه کمربند رد شده تا کمربند از بالای شانه چپ رد شود، سپس آن را درون قفل قرار داده و با فشار لازم قفل کی کنیم. نکته مهمی که باید به آن توجه کنید در شرایط خطرناک مثل رانندگی در سرازیری بستن کمربند ایمنی برای تامین امنیت سرنشینان جلویی اهمیت زیادی دارد.

برای باز کردن کمربند نیز با دست راست ضامن قرمز رنگ قفل کمربند را فشار می‌دهیم تا قلاب آزاد شود و قلاب را به سمت چپ هدایت می‌کنیم تا کمربند جمع شود.

حرف ک در صکادرات؛ بستن کمربند ایمنی پس از تنظیم صندلی برای حرکت - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

۳٫ ( آ )؛ تنظیم کردن آینه‌ها در مراحل راه‌اندازی خودرو

آینه‌ها چشمان اضافی راننده هستند و راننده به استفاده از آن‌ها در هنگام پارک و انواع گردش در رانندگی به شدت نیاز دارد. آینه وسط بالا سر راننده و آینه‌های بغل را باید پیش از حرکت تنظیم بکنید تا به محیط اطراف خودرو بیشترین دید را داشته باشید.

۱- آینه وسط: برای تنظیم سر راننده روبه جلو و استایل بدن ثابت است و با گوشه چشم به آینه وسط نگاه کرده و شصت دست راست گوشه سمت راست و زیر آینه قرار می‌گیرد و دو یا سه انگشت روی سمت راست آینه خوابانده می‌شود و به گونه‌ایی تنظیم می‌شود که قالب دور آینه با قالب نوار دور شیشه بزرگ عقب با هم یکی شود.

۲- تنظیم آینه بغل، به گونه‌ای است که بایستی بخش دستگیره در عقب خودرو و یا ۱۰% آینه بدنه و رنگ خودرو را به ما نشان دهد.

۴٫ ( د )؛ خلاص کردن دنده پیش از استارت زدن خودرو

اگر دقت کرده باشید زمانی که خودرو در دنده است و آن را روشن می‌کنید ماشین ناگهان به جلو پرتاب می‌شود. قرار دادن ماشین در دنده خلاص پیش از استارت زدن یکی از مهم‌ترین اقدامات برای شروع رانندگی محسوب می‌شود.

کلاج را با پای چپ تا آخر فشار  و دسته دنده را در وسط قرار دهید.

برای اطمینان از خلاص بودن آن دسته دنده را به سمت ،در سمت راست فشار می‌دهیم در آخر سمت راست یک فنر دسته دنده را بر می‌گرداند.

حرف د در صکادرات؛ خلاص کردن دنده پیش از استارت زدن ماشین - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

۵٫ ( ر )؛ روشن کردن خودرو و زدن راهنما پیش از حرکت خودرو

یکی از مهم‌ترین مراحلی که پیش از حرکت خودرو حتما در حضور افس باید انجام دهید روشن کردن درست خودرو است که در این قسمت، آن را به صورت درست و کامل به شما آموزش خواهیم داد.

حرف (ر) در صکادرات دو کاربرد مختلف دارد  ۱- روشن می‌کنیم.  ۲- راهنما می‌زنیم.

سوییچ چهار مرحله داردکه به همه آن‌ها روشن کردن گفته می‌شود.

۱-قفل فرمان:  قفل فرمان با علامت Lock روی سوییچ نشان داده شده و برای باز کردن آن کمی فرمان را با دست چپ به سمت خلاصی فرمان می چرخانیم و در وسط خلاصی نگه می داریم و با دست راست کلید را به سمت راست کمی میچرخانیم، تا قفل فرمان باز شود.

۲-برق اولیه: که با علامت ACC روی سوییچ نشان داده شده و با چرخاندن کلید روی ACC بدون روشن کردن خودرو می‌توان از نیرو باطری برای روشن کردن دستگاه‌هایی مانند رادیو و … استفاده کرد.

۳-برق ثانویه: که با علامت ON روی سوییچ نشان داده شده و با چرخاندن کلید در این حالت برق به پشت آمپر آمده و نشانه‌های قرمز رنگ باطری و روغن پشت آمپر روشن می‌شود و موتور خودرو آماده روشن شدن است و پس از روشن شدن موتور در مرحله چهارم بایستی چراغ‌های یاد شده خاموش شود.

۴-استارت زدن: که با علامت Start روی سوییچ نشان داده شده و در این بخش یک حالت فنری قرار دارد و پس از چرخاندن کلید به سمت راست و شروع Start همزمان کمی گاز داده می‌شود ، که پس از روشن شدن موتور بایستی کلید رها گردد.

برای روشن کردن موتور خودرو در زمستان بهتر است کلاج را تا ته فشار دهیم.

ر :  راهنما به سمت حرکت مورد نظر زده می‌شود.

پس از انجام عملکرد ۵ که روشن کردن موتور و راهنما زدن است پیش از اینکه  عملکرد ۶ صکادرات انجام گردد بایستی ترمز چک شود. برای چک ترمز، ترمز پایی را سه بار فشار دهید تا از عملکرد صحیح آن مطلع شوید. اگر با نحوه عملکرد پدال‌های خودرو را بلد نیستید می‌توانید آموزش پدال‌ های ماشین را مطالعه کنید تا از آن‌ها در حین رانندگی به خوبی استفاده کنید.

حرف (ر)؛ روشن کردن خودرو در صکادرات - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

۶٫ ( آ )؛ آمادگی پیش از حرکت خودرو

آماده کردن دنده خودرو برای حرکت آینه‌ها را نگاه می‌کنیم و نقاط کور خودرو را با چرخاندن سر پوشش می‌دهیم.

پس از روشن کردن موتور نوبت (آ) دوم صکادرات است که این (آ) دو کاره می‌باشد.

در این حالت با آماده کردن دنده و جاگذاری دنده برای حرکت آینه‌هایی را که تنظیم شده است نگاه می‌گردد و بایستی برای پوشش دادن نقاط کور خودرو، سر به سمت حرکت بر گرانده می‌شود.

۷٫ ( ت )؛ پایین کشیدن ترمز دستی

آخرین عملکرد ترمز پایی گرفته می‌شود و سپس ترمز دستی خوابانده می‌شود، که با این کار چراغ ترمز دستی نیز که با نشانه (P ) می‌باشد در پشت آمپر خاموش می‌گردد و خودرو در آستانه انجام قانون حرکت می‌باشد.

عملکرد صکادرات قانون پیش از حرکت است که کلیه مراحل آن بایستی انجام گردد و سپس با گرفتن نیم کلاج به آرامی از محل پارک خودرو خارج شد. اگر نحوه گرفتن نیم کلاج را بلد نیستید از طریق لینک می‌توانید با قلق و اصول آن آشنا شوید.

صکادرات، اصول امتحان شهری و آیین نامه را بامربیان زبده یاد بگیرید

مراحل روشن کردن ماشین به ترتیب یکی از مهم‌ترین مواردی است که افسرهای راهنمایی و رانندگی بدون استثنا در آزمون شهری گواهینامه از آن امتحان می‌گیرند. شما می‌توانید به کمک مربیان باتجربه، تمام اصول امتحان شهری راهنمایی و رانندگی را به سرعت فرا بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید بخش آموزش رانندگی خصوصی را مطالعه کنید یا با شماره  ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ تماس بگیرید.

سوالات متداول

صکادرات یعنی چه؟

صکادرات مخفف هفت کلمه است که هر کدام از آن‌های یک مرحله از مراحل راه‌ اندازی خودرو را نشان می‌دهد.

(ص) در صکادرات به چه معنا است؟

(ص) اولین مرحله از مراحل روشن کردن ماشین به ترتیب است که به معنی تنظیم صندلی راننده در وضعیتی مناسب برای اقدام به حرکت است.

خلاص کردن دنده در صکادرات چه زمانی باید انجام شود؟

به هیچ وجه ماشینی که در دنده قرار دارد را نباید استارت بزنید. پس از تنظیم کردن آینه‌ها دنده را با گرفتن کلاج در وضعیت خلاص قرار دهید و سپس استارت بزنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظرات(20)
ali
هومن
هومن
سهیل
مهرداد
علی
    علی
میلاد
میلاد
علی
نظر
عهدیه
آوا
angel
sajedeh.p
mahsan
الهام شهبازی
نوید
مرصاد
09128923228