تکنیک‌های رانندگی در سرازیری

زمانی که افراد می‌خواهند مهارت رانندگی را یاد بگیرند معمولا با ترس از رانندگی در سربالایی و سرپایینی مواجه می‌شوند. این ترس کاملا طبیعی است و زمانی رفع می‌شود که با تسلط روی مهارت رانندگی در سرازیری و سربالایی بتوانید خودرو را به طور کامل به دست بگیرید. عده زیادی فکر می‌کنند که ماشین در سرازیری نیاز به کنترل خاصی ندارد و فقط با گرفتن ترمز می‌توان آن را کنترل کرد.

این در حالی است که اگر فقط چند ثانیه خودرو را به حال خود رها کنید سرعت زیادی می‌گیرد و از کنترل خارج می‌شود. جدا از حرکت و کنترل خودرو در سرازیری، مهارت‌های دیگری مانند پارک دوبل در سرازیری، خروج از پارک و نحوه دنده عقب رفتن در سرازیری وجود دارد که برای تبدیل شدن به راننده‌ای حرفه‌ای باید آن‌ها را یاد بگیرید. در ادامه مطلب همراه مربیان باتجربه آموزشگاه رانندگی نیم‌ کلاج باشید.

نحوه حرکت ماشین در سرازیری

رانندگی در سرازیری یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر راننده حرفه‌ای باید بلد باشد. از طرفی رانندگی در سرازیری برخلاف باور عمومی مردم سختی خاص خودش را دارد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید تفاوت رانندگی در سرازیری با ماشین اتومات و ماشین دنده‌ای است. در آموزشگاه رانندگی، مهارت‌های مهم با ماشین دنده‌ای به هنرجو آموزش داده می‌شوند به همین دلیل ممکن است افراد در هنگام رانندگی با ماشین اتومات دچار مشکل شوند. در ادامه نحوه رانندگی در سرازیری با ماشین اتومات و دنده‌ای را به صورت جداگانه به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید به بهترین شکل ممکن خودرو را در سرپایینی‌های تند و پیچ‌دار کنترل کنید.

رانندگی در سرازیری با ماشین دنده‌ای

کافی است پای خود را از روی ترمز بردارید تا موتور ماشین دور بگیرد و راه بیافتد. بنا بر این معمولا در هنگام رانندگی در سراشیبی به فشار دادن پدال گاز نیاز نخواهید داشت. معمولا کنترل ماشین‌های دنده‌ای در سرپایینی نسبت به ماشین‌های اتومات سخت‌تر است اما با رعایت نکات زیر می‌توان به خوبی از پس رانندگی در سراشیبی برآمد.

رانندگی در سرایزی با دنده خلاص! اشتباهی بسیار بزرگ و خطرناک

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که عموم مردم آن را باور دارند این است که خودرو در سراشیبی بدون نیاز به فشار دادن پدال گاز به حرکت می‌افتد بنا بر این نیازی نیست که ماشین در دنده باشد. رانندگی با دنده خلاص، خودرو را از کنترل شما خارج می‌کند و باعث می‌شود که ترمزها زمانی که آن‌ها را فشار می‌دهید به درستی عمل نکند. به هیچ وجه با دنده خلاص در سراشیبی‌ها حرکت نکنید و با فشار دادن آرام آرام ترمز کنترل خودرو را به دست بگیرید.

برای حرکت در سراشیبی می‌توانید براساس سرعت مورد نیاز خود دنده را عوض کنید و مسیر را ادامه دهید. در سرازیری‌های تند از دنده ۱ استفاده کنید و مانع از سرعت گرفتن بیش از اندازه خودرو شوید.

استفاده از ترمزها هنگام رانندگی با ماشین دنده‌ای در سراشیبی

نحوه استفاده و عملکرد درست ترمزها در کیفیت رانندگی شما تاثیر مستقیمی دارد. استفاده از ترمزها در سرپایینی قلق‌های خاصی دارد که معمولا در آموزش رانندگی حرفه‌ای به هنرجویان عزیز آموزش داده می‌شود. نکته مهمی که باید پیش از حرکت انجام دهید تست سلامت سیستم ترمز خودرو پیش از حرکت است تا از خطرات احتمالی هنگام رانندگی در سرپایینی جلوگیری شود.

  • مهم‌ترین چیزی که در سرپایینی، خودرو را در دستان شما قرار می‌دهد استفاده به موقع از ترمز است. در هنگام رانندگی تمرکز داشته باشید تا بتوانید به موقع ترمز بگیرید.
  • موقع فشار دادن پدال ترمز تا زمانی که خودرو به حالت خاموش شدن نزدیک نشده کلاج را فشار ندهید. فشار دادن کلاج هنگام ترمزهای کوچک باعث می‌شود موتور دور بگیرد و سرعت خودرو بالاتر برود.
  • فشار دادن ترمزها با دفعات زیاد باعث می‌شود که لنت‌ها به شدت داغ شده و در بدترین حالت تمام شوند. اگر مدت زمان زیادی را در سرپایینی رانندگی می‌کنید زمان کوتاهی را توقف کنید تا لنت‌ها خنک شوند و دوباره حرکت کنید.
رانندگی با ماشین دنده‌ای در سرازیری - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

روش رانندگی در سرپایینی با ماشین اتومات

یادگیری تکنیک‌های رانندگی با ماشین اتوماتیک در دستور آموزشی راهنمایی و رانندگی نیست اما کسانی که علاقه‌مند به یادگیری مهارت‌های رانندگی با ماشین اتومات هستند می‌توانند در دوره‌های آموزش رانندگی خصوصی، نحوه رانندگی با ماشین اتومات را نیز بیاموزند. رانندگی با خودروی اتوماتیک در سرازیری کار سختی نیست اما نکات کوچکی دارد که بهتر است بلد باشید.

  • همواره برای گرفتن ترمز به ویژه ترمزهای ناگهانی آماده باشید تا دچار سانحه نشوید.
  • همانند آنچه که برای ماشین دنده‌ای باید رعایت می‌کردید به هیچ وجه با دنده خلاص در سرازیری‌ها حرکت نکنید.
  • در سرازیری‌های تند بهتر است دنده را از حالت اتومات خارج کنید تا سرعت ماشین به صورت اتوماتیک بالا نرود. ماشین را در حالت دستی قرار دهید و با دنده ۱ یا ۲ در سرپایینی حرکت کنید.
  • برای خودرو حداکثر سرعتی مجاز تعریف کنید تا دور موتور و سرعت خودرو بدون کنترل بالا نرود.
نحوه رانندگی در سرازیری با ماشین اتومات - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

طریقه پارک دوبل در سرازیری

پارک دوبل یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر راننده‌ای باید بلد باشد. پارک ماشین در سرازیری یا سربالایی نسبت به پارک دوبل معمولی کمی سخت‌تر است اما با دانستن روش و قلق آن می‌توان به راحتی خودرو را در سراشیبی پارک کرد.

  • برای پارک کردن ماشین در سرازیری با ماشین دنده‌ای حتما نحوه درست استفاده از نیم کلاج برای دنده عقب رفتن را یاد بگیرید.
  • پس از پارک، فرمان را به سمت راست (سمت جدول) بچرخانید تا در صورت به راه افتادن خودرو چرخ‌ها به جدول گیر کنند و جلوی حرکت خورو گرفته شود.
  • پس از ایست کامل و کشیدن ترمز دستی، دنده را در حالت دنده عقب (R) قرار دهید و پس از خاموش کردن خودرو پای خود را از روی کلاج بردارید.

نحوه خروج از پارک در سرازیری

برای خروج از پارک پای خود را روی کلاج تا انتها فشار دهید و دنده را خلاص کنید. ماشین را استارت بزنید و پای خود را تا زمان تعویض دنده روی ترمز فشار دهید. برای خروج از پارک در سرپایینی باید خودرو را در دنده ۱ قرار دهید و با کنترل ترمز، نیمی از خودرو را از محل پارک خارج کنید. پس از آن توقف کنید و بعد از بررسی خیابان و نقاط کور خودرو با گرفتن نیم کلاج و زدن راهنما از پارک خارج شوید. در صورت علاقه‌مندی می‌توانید آموزش‌های دیگری مانند آموزش نحوه صحیح دور دو فرمان و و یک فرمان، نحوه رانندگی در برف و یخبندان، پارک دوبل و نحوه گرفتن نیم کلاج را در بخش آموزش رانندگی آموزشگاه نیم کلاج همراه با تصاویر و ویدیو آموزشی مشاهده و مطالعه فرمایید.

تکنیک دنده عقب در سرازیری

برای دنده عقب گرفتن در سرازیری نباید ترمز را رها کنید. ترمز و کلاج را تا انتها نگه دارید و دنده را در حالت دنده عقب قرار دهید. به آرامی پای خود را از روی پدال ترمز برمی‌داریم و کلاج را آرام آرام رها می‌کنیم تا ماشین شروع به حرکت کند. در صورت نیاز به سرعت بیشتر می‌توانید پس از حرکت خودرو پدال گاز را فشار دهید تا خودرو با سرعت بیشتری به حرکت خود ادامه دهد.

تکنیک‌های حرفه‌ای رانندگی را با حضور مربیان باتجربه در آموزشگاه نیم کلاج یاد بگیرید

مربیان آموزشگاه رانندگی نیم کلاج سال‌ها تجربه خود در زمینه آموزش رانندگی را در اختیار هنرجویان عزیز خود قرار می‌دهند. اگر جز کسانی هستید که قصد گرفتن گواهینامه دارند و می‌خواهند برای آزمون آیین نامه و امتحان شهری آمادگی بیشتری داشته باشند ما در نیم کلاج در تمام مسیر کنار شما هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید یا از بخش آموزش رانندگی خصوصی با سرفصل‌های دوره‌های آموزشی نیم کلاج آشنا شوید.

سوالات متداول

آیا در سرازیری‌ها می‌توان با دنده خلاص رانندگی کرد؟

رانندگی در سرازیری با دنده خلاص کاری بسیار خطرناک محسوب می‌‌شود. به هیچ وجه از دنده خلاص در سراشیبی‌ها استفاده نکنید و با دنده‌های سنگین رانندگی کنید.

بعد از پارک در سراشیبی باید فرمان را به کدام سمت بچرخانیم؟

بعد از توقف کامل فرمان خودرو را به سمت جدول بشکنید تا در صورت راه افتادن خودرو، لاستیک‌ها به جدول گیر کند.

رانندگی در سرازیری را در کجا یاد بگیرم؟

با کمک مربیان باتجربه آموزشگاه‌های رانندگی معتبری مانند نیم کلاج می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن، رانندگی در سراشیبی را یاد بگیرید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228