تکنیک‌های رانندگی در سربالایی

همه کسانی که به صورت حرفه‌ای رانندگی می‌کنند در شروع کار با ترس از رانندگی در سر بالایی و سر پایینی مواجه شده‌اند اما با تکرار، تمرین و یادگیری مهارت‌های آن بر ترس خود غلبه کرده‌اند. رانندگی در شرایط غیر عادی مثل سر بالایی به یادگیری مهارت و تکنیک‌های خاصی نیاز دارد تا بتوانیم خودروی دنده‌ای یا اتوماتیک خود را در سربالایی به بهترین شکل ممکن کنترل کنیم. در این مطلب مهم‌ترین تکنیک‌هایی که برای رانندگی در سر بالایی نیاز دارید را به شما خواهیم گفت. پس از خواندن این مطلب بدون ترس و نگرانی در سر بالایی رانندگی خواهید کرد و از آن لذت خواهید برد. با ما همراه باشید.

نحوه کنترل خودرو و رانندگی در سر بالایی

رانندگی در سر بالایی یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که هر راننده‌ای ممکن است در هر جا و هر زمانی به آن نیاز پیدا کند. قلق رانندگی با ماشین اتوماتیک و ماشین دنده‌ای در سر بالایی با هم متفاوت است از طرفی وضعیت و شرایط راه نیز در نحوه کنترل ماشین در سر بالایی تاثیر می‌گذارد. در دوره‌های آموزشگاه رانندگی معمولا رانندگی در سر بالایی با شرایط مختلف آموزش داده نمی‌شود. به همین دلیل در قسمت‌های بعدی رانندگی در سر بالایی ‌های تند، رانندگی در سر بالایی خاکی و غیره را به طور کامل برای شما شرح خواهیم داد.

رانندگی در سر بالایی با ماشین دنده‌ای

معمولا در دوره آموزش رانندگی شهری اولین تکنیک مورد نیاز برای رانندگی در سر بالایی یعنی نحوه گرفتن نیم کلاج را به هنرجو آموزش می‌دهند.

 • استفاده درست از کلاج ماشین در سر بالایی‌های تند اهمیت زیادی دارد و به کنترل خودرو توسط شما کمک زیادی می‌کند. بنا بر این بهتر است قبل از رانندگی در سر بالایی نحوه کنترل کلاج را به‌ خوبی یاد بگیرید.
 • پیش از شروع به حرکت وضعیت لنت و ترمزهای خودرو را بررسی کنید تا در سر بالایی دچار دردسر نشوید.
 • برای شروع حرکت در سر بالایی دنده را در حالت ۱ قرار می‌دهیم و با بالا آوردن کلاج پا را از روی ترمز برداشته و پدال گاز را فشار می‌دهیم.
 • بهتر است برای رانندگی در سر بالایی به دلیل فشاری که به خودرو وارد می‌شود از دنده‌های سنگین استفاده کنید.
 • برای سربالایی‌های تند از دنده ۱، برای سربالایی‌های ملایم دنده ۲ و برای راه‌هایی که شیب زیادی ندارد می‌توانید از دنده ۳ و ۴ استفاده کنید.
 • اگر مجبور به ایست در سر بالایی شدید تنها به ترمز خودرو اکتفا نکنید و ترمز دستی را بالا بکشید.
 • اگر در هنگام بالا رفتن از سر بالایی متوجه بلند شدن بو و دود لنت‌ها شدید بهتر است گوشه‌ای بایستید و اجازه دهید لنت‌ها و موتور خودرو خنک شود.
 • بهتر است در سر بالایی از وسایلی که از خودرو کار می‌کشند استفاده نکنید. روشن کردن کولر یکی از عواملی است که باعث وارد شدن فشاری با حجم بالا به موتور خودرو می‌شود.
 • اگر پس از توقف و کشیدن ترمز دستی متوجه شدید که ترمز دستی کار نمی‌کند باید برای به حرکت انداختن خودرو بدون این که به عقب بازگردد پای راست خود را کج کنید و به صورت همزمان روی گاز و ترمز بگذارید. بعد از بالا آوردن کلاج، پای راست خود را روی گاز بیشتر فشار دهید و آرام آرام ترمز را رها کنید تا خودرو به حرکت بیافتد.
فوت و فن رانندگی در سر بالایی با ماشین دنده‌ای - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

رانندگی در سر بالایی با ماشین اتوماتیک

اگر جز کسانی هستید که دوست دارید تمام فوت و فن‌های رانندگی با خودروی اتومات را یاد بگیرید باید از دوره‌های آموزش خصوصی رانندگی استفاده کنید؛ چرا که در دوره‌های معمولی آموزش رانندگی تنها با خودروی دنده‌ای به هنرجو آموزش داده می‌شود و ممکن است هنرجو به یادگیری مهارت رانندگی با ماشین اتومات نیاز داشته باشد.

 • پیش از حرکت حتما سیستم ترمز خودرو را چک کنید تا زمان حرکت در سر بالایی دچار مشکل نشوید.
 • برای رانندگی با خودروی اتومات بهتر است از دنده دستی و سنگین برای حرکت استفاده کنید. البته اگر خودروی شما از نسل پیشرفته ماشین‌های دنده اتوماتیک است به تغییر دنده از حالت اتوماتیک به دستی نیازی نخواهید داشت.
 • اگر خودروی شما مجهز به سیستم کنترل در شیب (DAC , HAC) است آن‌ها را روشن کنید و در صورت نیاز به توقف، خودرو را در حالت AUTO HOLD قرار دهید.
 • در صورت بلند شدن دود از لاستیک‌ها یا جوش آوردن خودرو نیز حتما برای مدت مناسبی توقف کنید و بعد از خنک شدن موتور به مسیر خود ادامه دهید.
چگونه با ماشین اتوماتیک در سر بالایی رانندگی کنیم؟ - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

نحوه پارک در سر بالایی؛ پارک دوبل طلایی روی شیب

پارک دوبل یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی است که بدون استثنا هر راننده‎‌ای باید آن را بلد باشد. بهتر است در مکان‌هایی که جدول در آن‌ها وجود ندارد بپرهیزید. زیرا جدا از خطرناک بودن ورود خودرو به خیابان، امکان افتادن آن در جدول با کوچک‌ترین حرکتی در زمان نبود راننده وجود دارد.

پارک در سر بالایی کار سختی نیست زیرا خودرو به راحتی با رها کردن ترمز به عقب می‌رود. روی ترمز تسلط کافی داشته باشید و با ترمزهای مقطع، کنترل خودرو را به دست بگیرید. پس از این که خودرو در محل مورد نظر قرار گرفت ترمز دستی را بالا بکشید و فرمان را به طور کامل به طرف راست بپیچانید.

ماشین را خاموش کنید و با گرفتن کلاج، دنده را در حالت ۱ قرار دهید. برای احتیاط بیشتر می‌توانید از قرار دادن سنگ زیر لاستیک‌ها برای جلوگیری از به راه افتادن خودرو استفاده کنید.

رانندگی در سر بالایی پارکینگ

شروع به حرکت در سر بالایی پارکینگ معمولا برای افراد دغدغه بزرگی محسوب می‌شود. برای شروع به رانندگی در سر بالایی پارکینگ پای راست خود را روی ترمز و پای چپ را روی کلاج تا انتها فشار دهید. دنده را ۱ کنید و یه آرامی پای خود را روی کلاج بالا بیاورید تا خودرو شروع به لرزیدن کند. پس از آن ترمز را به آرامی رها کنید و با به حرکت افتادن خودرو پدال گاز را فشار دهید.

شیوه کنترل خودرو و رانندگی در سر بالایی پارکینگ -آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

رانندگی در سر بالایی خاکی

رانندگی در سر بالایی خاکی از سر بالایی عادی خطرناک است. امکان سر خوردن خودرو و پرتاب سنگ با چرخش لاستیک‌ها در این حالت بسیار بالا است. معمولا راننده‌های حرفه‌ای برای عبور از سربالایی‌های خاکی سعی می‌کنند با شتاب اولیه وارد جاده شوند تا خودرو در بین راه گیر نکند. دقت کنید که این شیوه تنها زمانی جواب می‌دهد که راه شما باز باشد و مانعی سر راه شما قرار نگرفته باشد. از طرفی به وضعیت جاده نیز باید توجه کنید اگر جاده از سنگ‌های تیزی که ممکن است لاستیک را سوراخ کند پر شده است بهتر است اصلا عجله نکنید و سنگ‌های تیز را از سر راه خود بردارید. دقت کنید که رانندگی در سربالایی خاکی و معمولی فرق زیادی ندارد و تمام و اصول اولیه آن‌ها با هم یکی است. در صورت نیاز به یادگیری مهارت‌های بیشتر و آشنایی با قوانین می‌توانید از آموزش آیین نامه رانندگی، نحوه گرفتن نیم کلاج، حرکت در سرازیری و سایر آموزش‌هایی که مربیان آموزشگاه نیم کلاج برای شما آماده کرده‌اند استفاده کنید.

رانندگی در سر بالایی خاکی چگونه است؟ - آموزش رانندگی نیم کلاج

مهارت‌های رانندگی را با مربیان حرفه‌ای نیم کلاج یاد بگیرید

مربیان نیم کلاج سال‌ها تجربه خود در زمینه آموزش رانندگی را در اختیار هنرجویان عزیز خود قرار می‌دهند. اگر جز کسانی هستید که قصد گرفتن گواهینامه دارند و می‌خواهند برای آزمون آیین نامه و امتحان شهری آمادگی بیشتری داشته باشند ما در نیم کلاج در تمام مسیر کنار شما هستیم.. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید بخش آموزش رانندگی خصوصی را مطالعه کنید یا با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای رانندگی در سر بالایی باید با چه دنده‌ای حرکت کنیم؟

برای سربالایی‌های تند از دنده 1، برای سربالایی‌های ملایم دنده 2 و برای راه‌هایی که شیب زیادی ندارد می‌توانید از دنده 3 و 4 استفاده کنید.

آیا می‌توان در سر بالایی به جای دنده عقب از دنده خلاص استفاده کرد؟

استفاده از دنده خلاص به جای دنده‌های معمولی خودرو کنترل شما روی ماشین را به شدت کم می‌کند. بنا بر این پیشنهاد می‌کنیم به هیچ وجه با دنده خلاص اقدام به عقب رفتن در سر بالایی نکنید.

بعد از پارک در سر بالایی باید فرمان را در چه جهتی بچرخانیم؟

پس از پارک در سر بالایی باید فرمان را به سمت جدول یعنی سمت راست به طور کامل بچرخانید تا در صورت به راه افتادن، خودرو وراد خیابان نشود.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228