آشنایی با تفاوت بزرگراه و آزادراه و قوانین رانندگی در آن‌ها

بزرگراه، آزادراه، جاده، کوچه و خیابان، شکل‌های مختلف مسیر تردد خودرو هستند که قوانین رانندگی در آن‌ها با یکدیگر فرق دارد. شناخت تفاوت بزرگراه و آزادراه با یکدیگر و سایر مسیر‌ها باعث می‌شود تا سرعت مجاز، دور برگردان و سایر قوانین را متوجه شوید. علاوه‌بر این، تفاوت آزادراه و بزرگراه، یکی از مهم‌ترین سوالات پر‌تکرار آیین‌نامه است. ما در این مقاله به بررسی کامل این تفاوت‌ها پرداخته‌ایم. اگر شما نیز قصد دارید فقط با شنیدن نام مسیر، صفر تا صد قوانین رانندگی آن را متوجه شوید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

آزادراه چیست؟ بررسی تفاوت آزادراه و بزرگراه از نظر معنا

اولین تفاوت بزرگراه و آزادراه در معنی این دو است. بزرگراه به مسیر رفت‌و‌برگشتی گفته می‌شود که برای تسهیل رفت‌و‌آمد و کنترل ترافیک در هر شهر ساخته شده و برای جلوگیری از تصادف، در بین آن، مانعی قرار می‌دهند. مسیر بزرگراه به‌صورت تقاطع‌های همسطح یا غیرهم‌سطح ساخته می‌شوند. آزادراه نیز مانند بزرگراه، مسیر رفت‌و‌برگشت دارد که با مانع از یکدیگر جدا شده‌اند. پس شاید از خود بپرسید، تفاوت بزرگراه و آزادراه چیست؟

اصلی‌ترین تفاوت این دو شریان اصلی، تقاطع‌های آن‌ها است. در آزادراه به‌هیچ عنوان تقاطع هم‌سطح دیده نمی‌شود. علاوه‌بر این، ورودی و خروجی‌های آزادراه با عوارضی محدود شده است. آزادراه برعکس بزرگراه در فواصل بین شهری قرار دارد و مسیر تردد را از شلوغی‌های شهر‌ها دور می‌کند. اگر گواهینامه نداشته باشید، حتی با آموزش رانندگی خصوصی درب منزل نمی‌توانید در آزاد‌راه‌ها تمرین رانندگی کنید. زیرا قوانین رانندگی برای افراد تازه‌کار در آزاد‌راه‌ها به‌دلیل خطراتی که وجود دارد، محدود شده است.

نحوه ساخت دسترسی‌ها؛ اولین تفاوت بزرگراه با آزادراه

سرعت مجاز حرکت در آزادراه بیشتر از بزرگراه

سرعت حرکت در آزادراه و بزرگراه، یکی دیگر از تفاوت این دو شریان رفت‌وآمدی محسوب می‌شود. از آن‌جایی که آزاد‌راه، یک مسیر با پهنای وسیع‌تری از بزرگراه است و بین فاصله دو شهر قرار گرفته، طول بیشتری دارد و ترافیک در آن کم‌تر دیده می‌شود. از‌این‌رو، سرعت مجاز تردد در آزاد‌راه‌ها برای ماشین‌های شخصی، حداقل ۷۰ و حد‌اکثر ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت است. به‌همین دلیل، برای رانندگی در آزاد‌راه‌ها، تسلط بر رانندگی و آگاهی کامل از قوانین سبقت در آیین نامه بسیار اهمیت دارد. اگر شما قصد تردد با سرعت حداقلی را دارید، بهتر است در لاین کند‌رو حرکت کنید تا از بروز خطر و تصادفات شدید جلوگیری شود.

بزرگراه‌ها نیز با این‌که مسیر‌های اصلی رفت‌و‌آمد محسوب می‌شوند، ولی سرعت مجاز کمتری از آزادراه دارند. در بزرگراه‌ها شما می‌توانید حداکثر تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت سرعت داشته باشید. البته این مقدار در برخی از بزرگراه‌ها تا ۱۱۰ کیلومتر بر ساعت نیز می‌رسد.

ابعاد و تعداد لاین؛ بزرگراه چند لاین دارد؟

بزرگراه و آزادراه از نظر ابعاد و تعداد لاین نیز با یکدیگر تفاوت دارند. به‌طور کل، آزادراه و بزرگراه یک مسیر رفت‌وآمد است که مسیر‌ با جهت‌های مخالف از وسط با مانع جدا شده‌اند. بزرگراه‌ها در هر جهت دو لاین دارند که ممکن است با سه یا چهار لاین نیز ساخته شود. در آزاد‌راه نیز حداقل دو لاین در هر دو جهت وجود دارد. علاوه‌بر این یک شانه خطر با حداقل عرض ۳ نیز در هر دو جهت رفت و آمد تعبیه شده است تا در صورت نیاز خودرو‌ها بتوانند در مسیر توقف داشته باشند.

سبقت در هر دو مسیر مجاز است و باید با رعایت قوانین، مسیر خود را با احتیاط تغییر دهید. اگر برای یادگیری رانندگی به موسسه خصوصی مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که آموزش دنده عقب یا حرکت سنگچین به هیچ عنوان برای بزرگراه و آزادراه کاربرد ندارد و باعث جریمه و بروز خطرات جدی خواهد شد. پس حتی اگر مسیری را اشتباه طی کردید، به‌هیچ وجه در آزادراه و بزرگراه دنده عقب نگیرید.

شانه خطر و عرض پهن‌تر؛ تفاوت آزادراه با بزرگراه

تابلو‌های راهنمایی و رانندگی؛ تفاوت تابلو‌های سبز‌رنگ و آبی‌رنگ

آخرین تفاوت بزرگراه و آزادراه بسیار ساده است و حتی اگر به‌صورت گذری از این دو مسیر رد شده باشید، متوجه این تفاوت شده‌اید. رنگ تابلو‌های راهنمایی و رانندگی در آزادراه و بزرگراه متفاوت است. در بزرگراه‌ها تابلو‌های راهنمایی و رانندگی به رنگ سبز و در آزاد‌راه‌ها به رنگ آبی نصب می‌شود. به همین دلیل، نیازی نیست همه آزادراه یا بزرگراه‌های کشور را حفظ باشید. شما می‌توانید به محض مشاهده رنگ این تابلو‌ها متوجه ماهیت مسیر بشوید. به‌طور‌کل، رنگ تابلو‌ها و نوشته‌های روی آن به‌گونه‌ای انتخاب می‌شود که حتی هنگام رانندگی در باران نیز قابل تشخیص باشند.

قوانین رانندگی در بزرگراه ها و آزادراه‌ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت بزرگراه و آزادراه در قوانین رانندگی و سرعت مجاز آن‌ها است. البته این دو مسیر از نظر قوانین، شباهت‌هایی نیز دارند. برای مثال، در هر دو مسیر سبقت آزاد است. در بزرگراه‌ها، مسیر‌های خروجی و ورودی هم‌سطح یا غیر‌هم‌سطح مختلفی وجود دارد. در آموزش حق تقدم باید با نحوه تغییر مسیر و خارج شدن از بزرگراه‌ها آشنا شوید. حق تقدم در مسیر‌های مختلف مانند بزرگراه، از مهم‌ترین سوالات امتحان آیین‌نامه محسوب می‌شود.

یادگیری شباهت و تفاوت بزرگراه و آزادراه؛ تسلط کافی بر آزمون آیین‌نامه

تسلط کافی بر تکنیک‌های رانندگی؛ رمز رانندگی ایمن در آزاد‌راه و بزرگراه‌ها

در این مقاله تفاوت بزرگراه و آزادراه را به‌طور کامل بررسی کردیم. این دو شریان اصلی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که با توجه به آن‌ها، قوانین رانندگی در مسیر آزادراه و بزرگراه نیز قابل تشخیص است. از آن‌جایی که در آیین‌نامه نیز از این دو مسیر و قوانین سرعت آن سوالات بسیاری پرسیده می‌شود، یادگیری آن بسیار اهمیت دارد. همچنین، پیشنهاد می‌کنیم پس از دریافت گواهینامه، با ماشین شخصی خود و در کنار یک مربی حاذق، در مسیر‌های مختلف تمرین کنید تا ترس از رانندگی به شما القا نشود. اگر سوالی در خصوص نحوه رانندگی در آزادراه و قوانین بزرگراه دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان نیم کلاج در اسرع وقت پاسخگو باشند.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228