آشنایی با مراحل دریافت گواهینامه رانندگی برای معلولین

آیا مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی برای معلولین متفاوت است؟ شاید خیلی از معلولین به‌دلیل آشنا نبودن با مراحل دریافت گواهینامه و تصوری که از سخت بودن این مراحل دارند، از گرفتن گواهینامه رانندگی منصرف شده باشند. مهم‌ترین موضوعی که فرد معلول باید برای دریافت گواهینامه به اثبات برساند، داشتن توانایی لازم برای رانندگی است. افراد معلول برای دریافت گواهینامه از ماشین‌های مخصوص استفاده می‌کنند و معاینه‌های متفاوتی را پشت سر می‌گذارند. وجود معلولیت، مانعی بر سر راه شما برای رانندگی نیست. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان معلول هستند، این مقاله شما را با شرایط و مراحل دریافت گواهینامه رانندگی آشنا خواهد کرد.

آموزش رانندگی به معلولان با ماشین مخصوص

برای گرفتن گواهینامه، قبل از هرکاری باید آموزش لازم برای رانندگی به فرد معلول داده شود. در حین آموزش رانندگی خصوصی به معلولین باتوجه‌به نوع معلولیت افراد از ماشین‌های مخصوص استفاده می‌شود. برای مثال اگر فردی از ناحیه پا دچار معلولیت باشد، باید از ماشین مخصوص با پدال گاز دستی استفاده کند. همچنین اگر افراد از نظر شنوایی دچار معلولین باشند، با استفاده از علائم و برچسب‌هایی، این موضوع را به سایر رانندگان اطلاع می‌دهند. علاوه‌بر این مربی که وظیفه آموزش به افراد ناشنوا یا لال را برعهده دارد، باید توانایی برقراری ارتباط با آن‌ها را داشته باشد.

آموزش رانندگی به معلولین با ماشین مخصوص

معاینه چشم، از مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی برای معلولین

یکی از کارهایی که معلولین باید در حین آموزش رانندگی و برای دریافت گواهینامه انجام دهند، مراجعه به چشم‌پزشکی برای انجام معاینه چشم است. انجام این معاینات برای افراد عادی هم ضروری است و در آن وضعیت بینایی هنرجو بررسی می‌شود. در صورت داشتن مشکل، پزشک موارد را در پرونده ثبت می‌کند. در این صورت هنرجو موظف خواهد بود که در حین رانندگی از عینک استفاده کند.

مراجعه معلولین به بیمارستان مورد تایید پلیس؛ از مراحل دریافت گواهینامه

به غیر از معاینه چشم، معاینات بعدی در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی، فقط مختص افراد دچار معلولیت است. این معاینات باید در بیمارستان مورد تایید پلیس انجام شود. با انجام یک سری معاینات، صلاحیت فرد معلول برای رانندگی و دریافت گواهینامه تایید می‌شود. باتوجه‌به تعداد پایین این مراکز و کمبود پزشک، زمان انتظار برای معاینه طولانی است. افراد معلولی که متقاضی دریافت گواهینامه و ساکن تهران هستند، این امکان را دارند که بیمارستان سجاد مراجعه کنند. بعد از تایید متخصصان، فرد معلول می‌تواند با مراجعه به آموزشگاه ویژه معلولین، در جلسات آموزش رانندگی شرکت کند. توجه داشته باشد، برای یادگیری رانندگی حتما باید آموزشگاه مخصوص معلولین را انتخاب کنید. همچنین کلیه نکات رانندگی مانند آموزش رانندگی در شب و کار با دکمه‌های ماشین در برنامه آموزشی شما گنجانده شود.

انجام معاینات پزشکی خاص برای گرفتن گواهینامه رانندگی معلولین

گواهینامه رانندگی افراد معلول بعد از چند روز صادر می‌شود؟

فرد معلول بعد از طی کردن مراحل آموزش رانندگی به ترتیب و دریافت تاییدیه‌های لازم، در امتحان آیین‌نامه و آزمون شهری شرکت می‌کند. در صورت تایید سرهنگ و قبولی در این دو آزمون، فرد واجد شرایط دریافت گواهینامه می‌شود. روند صدور گواهینامه‌های هوشمند نسبت به گواهینامه‌های قدیمی، کمی طولانی‌تر است. بعد از اینکه هزینه‌های صدور گواهینامه را پرداخت کردید، بین ۱۵ تا ۳۰ روز طول می‌کشد که گواهینامه صادر شود و به دست شما برسد. همچنین داوطلب می‌تواند با مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات سازمان و انتخاب گزینه گواهینامه، از وضعیت دقیق صدور گواهینامه رانندگی مطلع شوید.

صدور گواهینامه رانندگی معلولین بین 15 تا 30 روز 

مراحل تعویض گواهینامه رانندگی معلولین

اگر سال‌ها پیش گواهینامه گرفته‌اید اما مدت طولانی است که رانندگی نکرده‌اید، مطمئنا گواهینامه شما نیاز به تمدید و تعویض دارد. قبل از اقدام برای تعویض گواهینامه پیشنهاد می‌کنیم با مراجعه به یک آموزشگاه خصوصی، چند جلسه تمرین کنید تا آموزش‌هایی همچون ترتیب پدال های ماشین، پارک پل و پارک دوبل برای شما تکرار شود. بعد از چند جلسه آموزش، کارهای تعویض گواهینامه را انجام دهید. معلولین برای تعویض گواهینامه باید چند مرحله مشخص را طی کنند. در قدم اول شما باید به یکی از دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و فرم مربوط به تعویض گواهینامه را تکمیل نمایید. سپس با ارائه مدارک موردنظر و پرداخت هزینه، پرونده شما برای بررسی آماده می‌شود.

در مرحله بعد، می‌توانید آدرس مرکز پزشکی مورد تایید ناجا را از لیست درج شده روی دیوار دفتر پلیس ۱۰+ پیدا کنید. با رفتن به این مرکز مراحل دریافت تاییدیه از کمیسیون پزشکی را انجام دهید.

بعد از دریافت تاییدیه‌ها باید برای معاینه چشم، به چشم‌پزشک مورد تایید ناجا مراجعه کنید. بقیه مراحل معاینه شامل مراجعه به پزشک و روانپزشک مورد تایید ناجا و دریافت گواهی تایید سلامت پزشکی و روانی است. سپس پرونده شما برای دریافت تایید نهایی به کمیسیون پزشکی ارسال می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به افسران فنی، تاییدیه این افراد را دریافت کنید و مجددا برای اتمام کار و تعویض گواهینامه رانندگی به دفتر پلیس ۱۰+ بروید.

آموزش حرفه‌ای رانندگی برای دارندگان گواهینامه در آموزشگاه نیم کلاج

در این مقاله با مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی برای معلولین آشنا شدیم. معلولین برای آموزش رانندگی حتما باید به آموزشگاه‌های مخصوص معلولین که از ماشین‌هایی متناسب با معلولیت افراد استفاده می‌کنند، مراجعه کنید. بعد از یادگیری آموزش‌های لازم و دریافت تاییدیه‌های مورد نیاز، بین ۱۵ تا ۳۰ روز زمان می‌برد که گواهینامه برای معلولین صادر شود. نیم کلاج، آموزشگاهی معتبر برای آموزش به افرادی است که گواهینامه دریافت کرده‌اند اما اعتمادبه‌نفس کافی برای رانندگی را ندارند. نیم کلاج به شما کمک می‌کند که مهارت‌های رانندگی خود را تقویت کنید. برای اطلاع از شرایط دوره‌ها می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ تماس بگیرید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228