صفر تا صد آموزش پارک ال با پژو ۲۰۶ 

پارک ال مهم‌ترین روش پارک خودرو در پارکینگ یا بین دو ماشین است. هر خودرو به دلیل ابعادی که دارد، پارک آن متفاوت خواهد بود. پارک ال با سر خودرو با ۲۰۶ یا پارک ال با دنده عقب با پژو ۲۰۶، دو تا از پر‌کاربرد‌ترین روش‌های پارک در پارکینگ‌ها محسوب می‌شوند. در این مقاله به بررسی صفر تا صد آموزش پارک ال با این خودرو می‌پردازیم. اگر قصد دارید به‌طور‌کامل، با نحوه پارک ال آشنا شوید، این مقاله را از دست ندهید.

مراحل پارک ال با سر خودرو با پژو ۲۰۶

پارک ال به‌عنوان بهترین راه برای پارک خودرو بین دو ماشین پارک‌شده شناخته می‌شود. در این روش می‌توانید خودرو را به‌سادگی در فاصله بین دو ماشین پارک کنید. پارک ال با سر خودرو و پارک ال با دنده عقب دو روش این پارک محسوب می‌شوند. بسیاری از افراد به‌دلیل نداشتن تسلط کامل بر مهارت‌های رانندگی، از این روش استفاده نمی‌کنند؛ ولی در آموزش رانندگی خصوصی همه نکات به‌گونه‌ای گفته می‌شود که با تسلط کامل بتوانید انواع پارک خودرو را با ماشین‌های مختلف به‌راحتی انجام دهید. در ادامه به بررسی مراحل پارک ال با سر خودرو با پژو ۲۰۶ می‌پردازیم.

کنترل سرعت ماشین با نیم کلاج

برای ورود به پارک با سر خودرو ۲۰۶، کنترل سرعت بسیار اهمیت دارد. برای کنترل سرعت می‌توانید با نیم کلاج و دنده یک، خودرو را هدایت کنید. فاصله ماشین نباید از خودرو‌های پارک‌شده کم باشد. برای ورود به پارک ال با سر خودرو باید فضای کافی برای گردش خودرو و پارک آن داشته باشید. برعکس آموزش دنده عقب، در پارک ال خودرو، نیازی به حرکت سنگچین نیست؛ فقط کافی است جای پارکی را پیدا کنید که فاصله بین دو ماشین پارک‌شده مناسب باشد.

تعیین حدودی موقعیت برای ورود به پارک

هنگامی که آینه بغل خودرو را در حین حرکت در کنار چراغ عقب خودرو پارک‌شده دیدید، فرمان را مطابق با جهت جای پارک بچرخانید. به‌آرامی و با نیم‌کلاج وارد جای پارک شده و با گرفتن کلاج کامل، خودرو را متوقف کنید. دقیقاً مشابه با اموزش دور دو فرمانه برای مبتدیان، این نوع پارک نیز نیاز به تمرین زیر نظر مربی دارد. پس برای جلوگیری از آسیب رساندن به خودرو‌های پارک‌شده، حتماً تمرین را در کنار یک مربی با‌تجربه انجام دهید.

موازی شدن خودرو در پارک و ایست با کلاج کامل

پس از ورود به پارک بین دو خودرو پارک‌شده، باید به اندازه‌ای به جلو برویم تا آینه بغل با آینه خودرو پارک‌شده در یک راستا قرار بگیرد. در این صورت پژو ۲۰۶ دقیقاً به موازات خودرو‌های پارک‌شده قرار گرفته است. در آموزشگاه نیم کلاج، انواع تکنیک‌ها توسط مربی‌های با‌تجربه با خودروی شخصی شما آموزش داده می‌شود. برای خانم‌ها نیز امکان اموزش رانندگی با مربی خانم به‌وجود آمده تا به‌راحتی و بدون استرس، رانندگی را به بهترین شکل ممکن یاد بگیرند.

خروج از پارکینگ با دنده عقب و نیم کلاچ

برای خروج از پارک با دنده عقب باید فاصله خود را با ماشین‌های پارک‌شده بسنجید. اگر فاصله شما از دو طرف زیاد باشد، به‌راحتی و در همان جای پارک، فرمان را به جهتی بچرخانید که خالی است و با دنده عقب و نیم‌کلاج خارج شوید. ولی اگر فاصله با خودرو‌های پارک‌شده محدود باشد، باید فرمان را صاف کرده تا هنگام خروج از پارک با خودرو‌های دیگر برخورد نکنیم. باید تا جایی که آینه بغل با انتهای ماشین پارک‌شده در یک موازات قرار بگیرد، با دنده عقب حرکت کنیم. پس از آن توقف کامل کرده و فرمان را به جهتی بچرخانیم که قصد حرکت داریم. اگر قصد پارک‌کردن به روش ال در سربالایی را دارید، هنگام ورود یا خروج از پارک باید تسلط کاملی بر نیم‌کلاج داشته باشید. آموزش نیم کلاج در سربالایی این امکان را برای شما فراهم می‌کند که به‌طورکامل روی حرکت خودرو با نیم‌کلاج حرفه‌ای شوید.

چرخش فرمان و صاف شدن چرخ، مهم‌ترین مرحله خروج از پارک با دنده عقب

پارک ال با دنده عقب با پژو ۲۰۶؛ پارک دنده عقب کنار دو ماشین

یکی دیگر از روش‌های پارک ال با پژو ۲۰۶ با دنده عقب است. برای پارک ال با دنده عقب با پژو ۲۰۶ باید با فاصله مناسب عمود بر خودروی پارک‌شده بایستیم. دقیقاً مانند پارک دوبل، فاصله توقف عمود پژو ۲۰۶ با ماشین‌های پارک‌شده در نتیجه پارک ال تاثیر‌گذار است. در آموزش پارک دوبل برای امتحان، همه قواعد پارک توسط مربی به‌طور عملی گفته می‌شود که از این تکنیک‌ها می‌توانید برای پارک L نیز استفاده کنید.

حرکت سنگچین و تنظیم موقعیت خودرو به پارک با پژو ۲۰۶

برای تنظیم موقعیت خودرو، باید جلوی ماشین پارک‌شده به‌صورت عمود توقف کنیم؛ به‌گونه‌ای که وسط خودرو پارک‌شده با ابتدای شیشه عقب خودرو موازی شود. برای مثال، اگر ماشین پارک‌شده پراید بود، باید کلید صندوق عقب آن، حدوداً از ابتدای شیشه صندلی عقب پژو ۲۰۶ دیده شود. سپس برای ورود به پارک دنده عقب بگیرید. این روش به حرکت سنگچین معروف است. اگر فاصله و جهت خودرو را به‌درستی تنظیم نکنید، امکان برخورد با ماشین پارک‌شده به‌وجود می‌آید یا ممکن است خودرو به‌درستی در بین خودرو‌های پارک‌شده قرار نگیرد و نیاز به جابه‌جایی داشته باشید.

بررسی موقعیت خودرو؛ ورود به پارک با دنده عقب با پژو 206

چرخش فرمان به سمت راست برای ورود به پارک

پس از تنظیم جایگاه خودرو ۲۰۶، باید در هنگام ایست کامل، فرمان را به سمت ماشین پارک‌شده بچرخانید؛ یعنی اگر در سمت راست باشید، فرمان باید به سمت چپ چرخانده شود. سپس به‌آرامی به‌صورت دنده عقب و بدون تغییر جهت فرمان، ماشین را به جای پارک بین دو خودرو هدایت کنید. سرعت، در این مرحله اهمیت دارد. با نیم کلاچ و دنده عقب، موقعیت خودرو را از آینه بغل ماشین بررسی کنید تا از نبود خطر برخورد با ماشین پارک‌شده مطمئن شوید.

پارک خودرو پژو 206 در پارکینگ، با پارک ال یا حرکت سنگچین

توقف کامل خودرو بعد از موازی شدن با ماشین پارک‌شده

پس از ورود به پارک و موازی شدن با خودرو پارک شده توقف کنید. در این مرحله اگر با همان فرمان ادامه دهید، ماشین کج می‌شود. به‌همین دلیل، باید زمانی که پژو ۲۰۶ با خودرو پارک‌شده موازی شد، توقف کنید. سپس فرمان را یک دور و نیم به سمت مخالف بچرخانید. یعنی اگر فرمان را هنگام ورود به پارک به سمت راست گرداندید، حال به سمت چپ بگردانید.

این چرخش فرمان باید در هنگام توقف کامل خودرو انجام شود. پس از این‌که فرمان صاف شد، به‌آرامی دنده عقب می‌رویم تا آینه بغل خودرو موازی با آینه خودرو پارک‌شده قرار بگیرد. اگر خودرو پارک‌شده برخلاف جهت شما بود، باید آینه بغل پژو ۲۰۶ را به موازات دستگیره در عقب آن نگه دارید. در این مرحله پارک شما کامل شده است.

خروج از پارک ال با سر خودرو با پژو ۲۰۶

هنگامی که قصد خروج از پارک با سر خودرو را دارید، یعنی پژو ۲۰۶ با دنده عقب و حرکت سنگچین پارک شده است. برای خروج از پارک، بدون چرخش فرمان، مستقیم و به‌آرامی به جلو حرکت می‌کنیم. هنگامی که آینه بغل در کنار چراغ جلو یا عقب ماشین پارک‌شده قرار گرفت، فرمان را به همان جهتی بچرخانید که قصد رفتن دارید. باز هم با احتیاط از پارک خارج شوید تا احتمال برخورد به ماشین پارک‌شده از بین برود.

آموزش رانندگی خصوصی و تکنیک‌های حرفه‌ای برای مبتدیان در آموزشگاه نیم کلاج

در این مقاله به بررسی نحوه پارک ال با پژو ۲۰۶ پرداختیم. این پارک با دو روش انجام می‌شود. تکنیک هر دو روش و نحوه خروج از پارک، به‌طور‌کامل گفته شد. اگر سوالی در خصوص نحوه پارک ال دارید، در قسمت نظرات بپرسید تا کارشناسان نیم کلاج پاسخگوی سوالات شما باشند.

همچنین، می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۸۹۲۳۲۲۸ تماس بگیرید تا با نحوه ثبت‌نام در آموزشگاه رانندگی نیم کلاج برای یادگیری انواع تکنیک‌های رانندگی با ماشین خود، اطلاعات کسب کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

09128923228