اصول رانندگی در برف و یخبندان

با شروع فصل زمستان، بارش برف و یخ زدن جاده‌ها، رانندگی و عبور از جاده‌ها، مسیرهای کوهستانی و لغزنده برای راننده‌ها به دغدغه‌ای بزرگ، تبدیل می‌شود. زیبایی‌های فصل زمستان بر هیچ کس، پوشیده نیست اما محدودیت و دردسرهای زیادی را برای عبور و مرور به ویژه در مناطق کوهستانی ایجاد می‌کند. هر چقدر در رانندگی، تجربه و مهارت داشته باشید در صورتی که اصول رانندگی در برف و یخبندان و نکات ایمنی را رعایت نکنید در هنگام رانندگی در جاده‌‌های یخ زده و لغزنده دچار مشکل خواهید شد.

در این مطلب اصول رانندگی در یخبندان و نکات مهمی که پیش از حرکت باید رعایت کنید را به شما آموزش خواهیم داد. پس از خواندن ادامه مطلب می‌توانید با خیالی آسوده رهسپار جاده شوید و از سفری ایمن، لذت ببرید.

چگونه برای رانندگی در برف و یخبندان، آماده شویم؟

زمانی که دوره آموزش رانندگی را می‌گذراندید همواره نکته مهمی را به شما یادآوری می‌کردند که قبل از حرکت، خودرو و وضعیت آن را بررسی کنید. بررسی وضعیت خودرو قبل از شروع سفر و انجام پیش‌بینی‌های لازم برای داشتن سفری ایمن در شرایط برف و یخبندان، امری ضروری است. در این قسمت، اقدامات مهمی که پیش از آغاز سفر در شرایط برفی باید رعایت کنید را به شما خواهیم گفت.

چکاپ خودرو و بررسی فنی قسمت‌های مختلف ماشین

بسیاری از حوادث رانندگی به دلیل مشکلات فنی خودرو اتفاق می‌افتند و چکاپ خودرو پیش از آغاز حرکت می‌تواند تا حد زیادی مانع از وقوع حادثه برای خودروی شما شود. استفاده از ضد یخ، بررسی میزان روغن موتور، عملکرد صحیح ترمزها، سلامت باتری، برف پاک‌کن، چراغ‌ها و عملکرد درست سیستم گرمایشی از جمله موارد فنی و مهمی هستند که پیش از سفر به مناطق برفی  باید به دقت آن‌ها را بررسی کرد.

اگر تجربه یا دانش کافی برای بررسی فنی وضعیت خودرو ندارید می‌توانید از یک کارشناس یا مکانیک کمک بگیرید. مراجعه به مراکز معاینه فنی نیز می‌تواند برای چکاپ وضعیت خودرو گزینه بسیار خوبی باشد.

چکاپ خودرو پیش از رانندگی در شرایط برفی - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

بررسی وضعیت لاستیک‌ها؛ مهم‌ترین اقدام آماده سازی خودرو برای مسافرت

بررسی سلامت و میزان باد لاستیک‌ها یکی از مهم‌ترین موارد چک لیست خودرو قبل از سفر محسوب می‌شود. سه فاکتور مهم عمق آج، آسیب خارجی و فشار را باید در چرخ‌های ماشین پیش از حرکت بررسی کنید. فشار لاستیک، ناشی از میزان باد آن است. در شرایط برفی و یخبندان به دلیل سرما، فشار باد لاستیک، کاهش پیدا می‌کند به همین دلیل بهتر است پیش از حرکت، در صورتی که لاستیک‌ها کم باد هستند آن‌ها را باد بزنید.

میزان چسبندگی لاستیک‌ها به زمین نیز بر اساس عمق آج لاستیک محاسبه می‌شود. لاستیک‌هایی که آج آن‌ها کوتاه یا سطح آن‌ها صاف و یک‌دست شده است بسیار خطرناک هستند و باعث می‌شوند در زمان گرفتن ترمز، ماشین روی زمین سر بخورد و دیرتر متوقف شود. در مورد آسیب خارجی نیز چرخ‌ها باید از بابت وجود هرگونه فرورفتگی، برآمدگی و سوراخ شدگی بررسی و در صورت وجود مشکل، تعویض یا تعمیر شوند.

چکاپ چرخ‌ها قبل از رانندگی در جاده یخ زده - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

استفاده از زنجیر چرخ؛ روشی مطمئن برای جلوگیری از سر خوردن خودرو

سر خوردن ماشین روی برف و یخ اتفاقی طبیعی است که اگر کنترل و مهار نشود منجر به وقوع تصادف، سقوط و حتی چپ کردن خودرو خواهد شد. رانندگی در برف بدون زنجیر چرخ، یکی از مهم‌ترین عواملی است که باعث لیز خوردن ماشین روی جاده لغزنده خواهد شد. پیش از سفر در شرایط برفی، لاستیک‌های خود را به زنجیر چرخ مجهز و پس از آن اقدام به حرکت کنید.

ضرورت استفاده از زنجیر چرخ برای رانندگی در یخبندان و جاده برفی - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

به همراه داشتن وسایل ضروری؛ اقدامی مهم برای سفر در برف و یخبندان

شرایط برفی و یخبندان، احتمال وقوع حوادثی مثل ریزش بهمن و گیر کردن اتومیبل‌ها در جاده را افزایش می‌دهد. به همین دلیل بهتر است در کنار وسایل سفر خود، وسایل ضروری مثل جعبه کمک‌های اولیه، آب، غذا، پتو، داروهای مورد نیاز و لباس‌هایی گرم را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

آماده سازی مقدمات سفر برای رانندگی در شرایط برفی و یخبندان - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

چگونه در برف و یخبندان، رانندگی کنیم؟

رانندگی در برف و یخبندان، نسبت به شرایط آب و هوایی عادی، سخت‌تر است و اصول خاص خود را دارد. دانش، مهارت و تجربه، عواملی هستند که می‌توانند برای رانندگی در چنین شرایطی به شما کمک زیادی بکنند. آشنایی با اصول رانندگی در جاده‌های یخ زده و به کار گرفتن آن‌ها برای یک راننده، امری ضروری است که می‌تواند داشتن سفری ایمن و لذت‌بخش را برای او تضمین کند.

نرم و آهسته رانندگی کنید

در شرایط برفی، کنترل ماشین بسیار دشوار‌تر از شرایط عادی است و حرکت در سرعت بالا نیز تا حد زیادی، کنترل ماشین را از دست راننده خارج می‌کند. به هیچ وجه در شرایط برفی با سرعت بالا حرکت نکنید و برای تغییر وضعیت یا مسیر حرکت ماشین، فرمان را ناگهانی حرکت ندهید. نرمی حرکات و آهسته بودن آن‌ها کنترل بیشتری را روی ماشین ایجاد می‌کند و فرمان پذیری آن را بالا خواهد برد.

فاصله طولی مناسب را رعایت کنید

فاصله طولی به معنی فاصله میان خودروری شما و خودروی جلویی است. میزان فاصله طولی بر اساس سرعت خودروی در حال حرکت، شرایط جاده و ضرایب مشخص شده در آیین نامه راهنمایی و رانندگی تعیین می‌شود. در حالت کلی بهتر است در هنگام رانندگی در شرایط برفی، تا حد ممکن از خودروی جلویی فاصله بگیرید و از ترمزهای ناگهانی بپرهیزید. پیشنهاد می‌کنیم پیش از حرکت، نحوه محاسبه فاصله طولی در هنگام رانندگی را مطالعه بفرمایید تا بتوانید با رانندگی اصولی و درست، مانع از وقوع تصادف شوید.

فاصله طولی در جاده‌های یخ زده - آموزشگاه رانندگی نیم کلاج

شیشه‌ها و آینه‌ها را تمیز کنید

در صورتی که هنگام بارش برف، رانندگی می‌کنید پس از تموم شدن بارش، خودرو را متوقف کنید و آینه‌های بغل، شیشه عقب و جلوی خودرو را به خوبی تمیز کنید. کثیفی و لک شدن شیشه‌ها دید شما را در هنگام رانندگی بسیار کاهش می‌دهند. اگر برفی روی چراغ‌ها خودرو نشسته است و آن‌ها را پنهان کرده است باید آن را پاک کنید تا نور چراغ‌ها به ویژه چراغ خطر عقب به خوبی، مشخص و پیدا باشد.

آرام و حساب شده، ترمز بگیرید

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در هنگام ترمز ناگهانی اتفاق می‌افتد قفل شدن چرخ‌ها و از کنترل خارج شدن فرمان است. به هیچ وجه به طور ناگهانی ترمز نکنید و پیش از توقف، فاصله بیشتری را برای گرفتن ترمز در نظر بگیرید و پدال ترمز را به آرامی فشار دهید.

هنگام سر خوردن خودرو چگونه آن را کنترل کنیم؟

سر خوردن خودرو در شرایط برفی، روی جاده لغزنده اتفاقی طبیعی اما خطرناک است. در صورتی که خودرو دچار لغزش یا سر خوردن شد باید با آرامش، کنترل ماشین را به دست بگیرید.

راه جلوگیری از سر خوردن خودرو در جاده‌های یخ زده و برفی - نیم کلاج

کنترل فرمان در هنگام لغزش خودرو

در هنگام لغزش خودرو تسلط روی فرمان به کنترل خودرو و بازگرداندن آن با حالت پایدار، کمک زیادی خواهد کرد. در هنگام لغزش به هیچ وجه، فرمان را به طور ناگهانی به طرفین نچرخانید. در صورتی که چرخ‌های عقب به چپ یا راست متایل شد و لغزش پیدا کرد تا حدی که ماشین از مسیر خارج نشود سر خودرو را به سمت جهت لغزش مایل کنید و از فشار دادن پدال گاز و ترمز به شدت پرهیز کنید.

برای مثال اگر چرخ‌های عقب به سمت راست متمایل شدند فرمان را به آرامی به سمت راست بچرخانید تا ابتدا و انتهای خودرو در یک راستا قرار بگیرد. در صورتی که خلاف این کار را انجام دهید خودرو از مسیر منحرف خواهد شد و حتی امکان چرخش کامل ماشین به دور خود نیز وجود دارد.

کنترل خودرو در زمان لغزش به دلیل قفل شدن چرخ‌ها

قفل شدن چرخ‌ها و عدم فرمان پذیری آن‌ها اتفاق بسیار خطرناکی است که می‌تواند خودرو را از مسیر حرکت خود خارج کند. در صورت قفل شدن چرخ‌ها در شرایط برفی، پای خود را از روی پدال گاز و ترمز بردارید و کلاج را فشار دهید. فشار دادن کلاج، از سرعت خودرو کم خواهد کرد و کنترل ماشین را به شما باز می‌گرداند. در صورت لغزش چرخ‌های عقبی می‎‌توانید از روش قسمت قبلی استفاده کنید و با چرخاندن آرام فرمان، هم راستا با جهت لغزش، کنترل خودرو را به دست بگیرید.

بهترین دوره‌ آموزش رانندگی را در آموزشگاه نیم کلاج بگذرانید

رانندگی در شرایط برف و یخبندان اصول و قواعد خاصی دارد که با رعایت کردن آن‌ها می‌توانید سفری ایمن و لذت بخش را برای خود رقم بزنید. در این مقاله ما نحوه رانندگی در یخبندان و شرایط برفی را برای شما شرح دادیم.

مربیان آموزشگاه رانندگی نیم کلاج با سال‌ها تجربه در زمینه آموزش مهارت و قوانین رانندگی، آماده پذیرش هنرجو هستند. ما در نیم کلاج، قدم به قدم در کنار شما خواهیم بود تا با یادگیری اصول و مهارت رانندگی در شرایط مختلف، خود را برای امتحان شهری و دریافت گواهینامه آماده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید بخش آموزش رانندگی خصوصی را مطالعه کنید یا با شماره درج شده در سایت تماس بگیرید.

سوالات متداول

در جاده برفی به چه اندازه باید از خودروی جلویی فاصله بگیریم؟

در جاده‌هایی یخ زده به ازای هر 15 کیلومتر سرعت باید به اندازه یک طول ماشین از خودروی جلویی، فاصله بگیرید.

در سرازیری‌‌های یخ زده چگونه باید حرکت کنیم؟

از دنده های پایین برای عبور از سرازیری ها استفاده کنید و از ترمز های مکرر جلوگیری کنید.

در سربالایی‌های برفی چگونه حرکت کنیم؟

برای عبور از سربالایی ها وزن جلوی اتومبیل خود را افزایش دهید تا بتوانید بدون نیاز به تعویض دنده و با سرعتی ثابت از سربالایی ها عبور کنید.

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظرات(1)
هستی رئوفی
09128923228